+ Reply to Thread
Page 3 of 4 FirstFirst 1 2 3 4 LastLast
Results 21 to 30 of 40

Thread: Get Fat Not Broke

  1. #21

    Default

    Quote Originally Posted by snyderman3000 View Post
    Any way to make a list like that sorted by price/gram of protein?
    I grabbed the table from the site and dropped it into Excel. Added a column to calculate price/protein(g). The top 10 protein values: $/gram. McDouble wins again.

    McDouble 0.0455
    Extra Crispy Chicken- Thigh 0.0500
    Double Cheeseburger 0.0516
    Beefy 5-Layer Burrito 0.0521
    Crispy Chicken Caesar Wrap 0.0582
    BK Breakfast Muffin Sandwich 0.0588
    BK Single Stacker 0.0588
    Original Chicken- Thigh 0.0588
    Big Cheeseburger 0.0604
    Grilled Chicken- Thigh 0.0625

  2. #22
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Canadia
    Posts
    8,724

    Default

    Quote Originally Posted by JohnnytheGeek View Post
    I grabbed the table from the site and dropped it into Excel. Added a column to calculate price/protein(g). The top 10 protein values: $/gram. McDouble wins again.

    McDouble 0.0455
    Extra Crispy Chicken- Thigh 0.0500
    Double Cheeseburger 0.0516
    Beefy 5-Layer Burrito 0.0521
    Crispy Chicken Caesar Wrap 0.0582
    BK Breakfast Muffin Sandwich 0.0588
    BK Single Stacker 0.0588
    Original Chicken- Thigh 0.0588
    Big Cheeseburger 0.0604
    Grilled Chicken- Thigh 0.0625
    That's pretty interesting. I just did a quick calculation on the price per gram of protein in a 1lb bucket of Whey protein.
    http://www.bodybuilding.com/store/opt/whey.html

    I used the nutrition and price of that one and, assuming my math was correct, the price per gram of protein comes out to right around the same as the Mcdouble.

    I thought the whey would be a lot cheaper.

  3. #23
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Brandon, MS
    Posts
    1,575

    Default

    Quote Originally Posted by johnnythegeek View Post
    i grabbed the table from the site and dropped it into excel. Added a column to calculate price/protein(g). The top 10 protein values: $/gram. Mcdouble wins again.

    Mcdouble 0.0455
    extra crispy chicken- thigh 0.0500
    double cheeseburger 0.0516
    beefy 5-layer burrito 0.0521
    crispy chicken caesar wrap 0.0582
    bk breakfast muffin sandwich 0.0588
    bk single stacker 0.0588
    original chicken- thigh 0.0588
    big cheeseburger 0.0604
    grilled chicken- thigh 0.0625
    Quote Originally Posted by corrie View Post
    that's pretty interesting. I just did a quick calculation on the price per gram of protein in a 1lb bucket of whey protein.
    http://www.bodybuilding.com/store/opt/whey.html

    i used the nutrition and price of that one and, assuming my math was correct, the price per gram of protein comes out to right around the same as the mcdouble.

    I thought the whey would be a lot cheaper.
    ^^ nerds ^^

    About to head to McD. McQuads? Yes, yes yes....
    Last edited by mwhities; 02-10-2012 at 10:17 AM. Reason: McQuads inbound.

  4. #24
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Iowa
    Posts
    5,340

    Default

    Me too. McQuads bros!

  5. #25
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Brandon, MS
    Posts
    1,575

    Default

    Here we go!!

  6. #26
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Iowa
    Posts
    5,340

    Default

    Sned one of those over to me, I just had a grave tragedy. I hadn't been to this McD's in a while. I was shocked to discover when I got there that they had raised all the prices. McDoubles were 1.29, dbl cheeseburgers were 1.49, even the apple pies were more expensive. I understand that they're downtown in one of the largest cities in America, but they had always been a low-cost provider of meat anyway. But this is the sort of nonsense up with which I shall not put.

    Also, because it's snowing all afternoon, I'm skipping the gym this evening.

    The confluence of those factors meant I only had one McQuad.

  7. #27
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Iowa
    Posts
    5,340

    Default

    Quote Originally Posted by Corrie View Post
    That's pretty interesting. I just did a quick calculation on the price per gram of protein in a 1lb bucket of Whey protein.
    http://www.bodybuilding.com/store/opt/whey.html

    I used the nutrition and price of that one and, assuming my math was correct, the price per gram of protein comes out to right around the same as the Mcdouble.

    I thought the whey would be a lot cheaper.
    Yep, that's what it comes out to. Whey is a convenience food and good when you want only additional protein. Otherwise, it's not a thrifty choice.

  8. #28
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Brandon, MS
    Posts
    1,575

    Default

    Quote Originally Posted by gzt View Post
    Sned one of those over to me, I just had a grave tragedy. I hadn't been to this McD's in a while. I was shocked to discover when I got there that they had raised all the prices. McDoubles were 1.29, dbl cheeseburgers were 1.49, even the apple pies were more expensive. I understand that they're downtown in one of the largest cities in America, but they had always been a low-cost provider of meat anyway. But this is the sort of nonsense up with which I shall not put.

    Also, because it's snowing all afternoon, I'm skipping the gym this evening.

    The confluence of those factors meant I only had one McQuad.
    Still a dollar here... the manager got on the mic and "made sure" they heard me right. hahaha I got two McChicks and a regular box of the new chicken things.

  9. #29
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Brandon, MS
    Posts
    1,575

    Default

    Killing it.


  10. #30
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Iowa
    Posts
    5,340

    Default

    Yeah, it's typically $1 everywhere, but this is an exception because it's in an extremely expensive neighborhood. Bastards. All of them. Bastards.

+ Reply to Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts